FAQ


Czy pływać z bojkami treningowymi?

Nie. Stosowanie bojki z reguły nie pomaga, a może nawet okazać się szkodliwe. Bojka w nienaturalny sposób podpiera nasze biodra i nogi dzięki czemu ciało staje się doraznie bardziej wyważone i wyporne przez co mamy odczucie, że płyniemy lepiej i szybciej. Problem w tym, że kiedy tylko usuniemy bojkę znowu powracają stare odczucia i nawyki: ciało tonie i walczy z wodą.

Ćwiczenia ti uczą nas jak zachować równowagę dającą poczucie nieważkości w wodzie bez uzycia bojki. Bojka zakłóca rytm i koordynację, ogranicza rotację i siłę pracy bioder oraz tułowia - hamuje więc rozwój ważnych elementów odpowiedzialnych za napęd, ale przede wszystkim stępia nasze wyczucie i świadomość kinestetyczną.

 

Co z deskami do pływania?

Najlepiej nie stosować. W założeniu deska miałaby sprawić, aby nasze nogi pracowały silniej i szybciej. Pytanie tylko w jakim celu? Dawno udowodniono, że nie ręce i nogi, ale tułów i biodra są podstawową siłą napędową w pływaniu. Kiedy płyniemy z deską nasze ręce, tułów i biodra są zablokowane w jednej pozycji. W pełnym stylu pracujemy nogami zupełnie inaczej - ich ruch jest zharmonizowany z ruchem całego ciała.

U najlepszych pływaków w czasie wyścigów nogi pracują w sposób rozluzniony! Ćwiczenia z deską nie mają żadnej wartości, gdyż nie rozwijają ruchu nóg, który mógłby pomóc naszemu ciału w płynnym poruszaniu się w wodzie.

 

Czy używać płetw?

Tu sprawa jest bardziej złożona. Płetwy zakładają zazwyczaj osoby, które chcą uzyskać stałą, większą prędkość. Może jest to dobre, ale dla sprinterów, którzy ćwiczą dużą częstotliwość ruchów w pracy nóg. My zalecamy raczej ukrytą pracę nogami, czyli taką, której niemalże nie czujesz. W kraulu mamy więc do czynienia z zaledwie dwuuderzeniową pracą nóg.

Płetwy mogą stać się jednak bardzo pomocne jeśli używasz ich w czasie treningu w celu oszczędzania energii i skupienia się na bardziej płynnych i kontrolowanych ruchach, a więc gdy ćwicząc jakąś umiejętność (twój punkt uwagi) płetwy pomagają Ci tylko i wyłącznie utrzymać stały pęd. Pod tym kątem można je z powodzeniem stosować do ćwiczenia delfina. Ponadto płetwy są bardzo użyteczne dla każdego kto ma sztywne stawy skokowe (a z wiekiem się to pogłębia), gdyż rozciągają i uelastyczniają je, co w pływaniu ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w stylu grzbietowym, gdzie mamy tak zwaną wielouderzeniową pracę nóg.