Kanony TI


 
 
      
 

Dodatkowy katalog plików: nauczanie_plywania.png

Równowaga

Równowaga w wodzie polega na tym, że głowa pływaka jest ułożona w jednej linii z kręgosłupem. Pływak powinien opierać swój ciężar na klatce piersiowej, a głowę utrzymywać skierowaną równo do przodu. Zapobiega to tonięciu nóg, cięższych niż górna, zaopatrzona w płuca część ciała.

Dzięki równowadze dolna i górna połowa ciała układać się mają w jednej linii niemal równolegle do powierzchni wody. Nogi i biodra powinny znajdować się wysoko, co znacznie zmniejsza opór a stabilne i swobodne oparcie głowy o wodę powoduje też rozluznienie i odciążenie mięśni szyi oraz ramion. Oprócz tego istnieje jeszcze równowaga boczna (wzdłuż linii barków i bioder). Nad równowagą najlepiej pracować pod okiem trenera.

 

Opływowość

Opływowość polega na wydłużeniu sylwetki pływaka w wodzie oraz na odpowiednim balansowaniu ciałem w taki sposób, aby przy zachowaniu równowagi zminimalizować opór wody (opór czołowy, opór fali, opór powierzchniowy). Wydłużenie sylwetki osiąga się przede wszystkim przez wyprostowanie rąk nad głową dzięki czemu sylwetka staje się dłuższa o 1/3.

Ważną umiejętnością jest utrzymanie opływowego ułożenia jak najdłużej w każdym cyklu ruchów. Opływowość i rytm ruchów są dla pływaka ti o wiele ważniejsze niż praca nad siłą i wydolnością tlenową, gdyż powodują, że krok pływacki staje się dłuższy, a zatem bardziej wydajny. Opływowość powinno się ćwiczyć pod kierunkiem trenera.

 

Napęd

Napęd powinien być generowany ze środkowej części ciała (biodra, tułów), a nie z jego części peryferyjnych (ręce, nogi). Szczególnie duża siła ukryta jest w biodrach, których ruch umożliwia wykorzystanie najsilniejszych mięśni - mięśni pośladkowych. Z bioder energia przechodzi dalej - do tułowia, który to wykonuje większość pracy i nadaje rytm ruchom.

Energia zgromadzona w centralnych grupach mięśniowych w połączeniu z siłą grawitacji powoduje, że ciało pływaka jak torpeda przeszywa wodę i niewiarygodnie szybko porusza się do przodu. U dobrego pływaka to właśnie biodra i tulów ustalają rytm ruchów. Ręce natomiast, pod warunkiem, że są dobrze ułożone i zakotwiczone, służą głównie do utrzymania stabilnej pozycji, właściwego toru ruchu oraz pomagają w kumulowaniu energii napędowej w korpusie.

Zadaniem nóg natomiast jest wspomaganie ruchu tułowia do przodu, a nie dostarczanie podstawowego napędu (wyjątek stanowi styl klasyczny, w którym znaczną część napędu generują nogi). Napęd też należy trenować pod nadzorem trenera.