Polska i Świat


Polacy w Rio 2016

Występ Polaków najlepiej określa jedno słowo: katastrofa. Tak słabego pływania polskiego na igrzyskach nie pamiętam, a obserwuję zawody od Moskwy 1980 roku. Najbardziej zawiedli nasi faworyci: RADOSŁAW KAWĘCKI, JAN ŚWITKOWSKI, PAWEŁ KORZENIOWSKI czy KONRAD CZERNIAK. 

Jedynym pozytywem był występ młodego KACPRA MAJCHRZAKA, któremu niewiele zabrakło do awansu do finału i który doskonale popłynął na ostatniej zmianie sztafety 4 razy 200 m stylem dowolnym. Skandale związane z występami naszych reprezentantów, a nawet ich nieoczekiwanym brakiem (KONRAD CZERNIAK) wskazują, że nasze pływanie potrzebuje głębszych zmian, zwłaszcza w strukturze szkolenia i organizacji związku pływackiego. Wyniki osiągnięte w Rio nie były z pewnością jedynie następstwem słabszej formy poszczególnych zawodników.

Czekamy na lepsze Tokio 2020 i żałujemy, że nie zobaczymy już gwiazdy wszechczasów MICHAELA PHELPSA, a może zdarzy sie cud..?

Polacy w Londynie 2012

Oczekiwania wysokie, a co z "osiagnięciami"..? Ten cudzysłów pojawia sie nieprzypadkowo, ponieważ trudno występ nieokraszony żadnym medalem nazwać w istocie osiągnięciem. Cieszy czwarte miejsce RADOSŁAWA KAWĘCKIEGO na 200 m stylem grzbietowym, cieszy siódma lokata MATEUSZA SAWRYMOWICZA na 1500 m kraulem, bo zawodnik przełamał się po poważnej obniżce formy. PAWEŁ KORZENIOWSKI, od lat nasza ostoja pływania, znowu w finale, ale dopiero siódmy, choć z minimalną stratą do czwartego miejsca.

Basen olimpijski / 30.07.2013, 18:50

Pozostali poniżej oczekiwań. Jednak te oczekiwania mogliśmy mieć jedynie co do RADOSŁAWA CZERNIAKA na 100 m stylem motylkowym, wicemistrza świata z Szanghaju z 2011r. W Londynie Polak był jednak dopiero ósmy. Więcej spodziewaliśmy się po OTYLII JĘDRZEJCZAK, której jednak bliżej było do zakończenia kariery niż powrotu do wielkiej formy. Nic więc dziwnego, że "Otylka" odpadła w półfinale. Pozostali nasi reprezentanci pojechali po naukę i w takich kategoriach należy potraktować ich występ.

Ostatnie Mistrzostwa Polski 2016 patrz >

Poprzednie lata

Zastanówmy się jak na światowym tle wypada polskie pływanie. W ciągu ostatniej dekady najlepiej było w latach 2003-2007, kiedy to OTYLIA JĘDRZEJCZAK (styl motylkowy i dowolny) zdobywała złoty i dwa srebrne medale Igrzysk Olimpijskich w Atenach, a także dwukrotnie stawała na najwyższym podium mistrzostw świata. Tytuły mistrzów świata zdobywali też PAWEŁ KORZENIOWSKI w motylku oraz MATEUSZ SAWRYMOWICZ w dowolnym.

Pływacy / 31.07.2013, 21:11

Mateusz Sawrymowicz, fot. Tygodnik Zamojski           Paweł Korzeniowski, fot. Boisko

Po 2007 roku nastąpiła pewna stagnacja, a nawet kryzys w naszym sporcie pływackim czego dowodem był brak medali w Pekinie (najwyższe czwarte miejsce JĘDRZEJCZAK) oraz pojedyncze sukcesy na Mistrzostwach Świata: PAWŁA KORZENIOWSKIEGO w Rzymie i RADOSŁAWA CZERNIAKA w Szanghaju (w obu przypadkach srebrne medale).

Otylia Jędrzejczak / 30.07.2013, 18:49

Otylia Jędrzejczak, fot. Dete

Rozegrane w grudniu 2011r. Mistrzostwa Europy na krótkim basenie w Szczecinie mogą napawać większym optymizmem. 5 złotych medali: po dwa CZERNIAKA, RADOSŁAWA KAWĘCKIEGO i jeden powracającego do formy MATEUSZA SAWRYMOWICZA mogą być lepszym prognostykiem przed Igrzyskami w Londynie w 2012 roku.

                                                                                                                                                               @szparaga

OSTATNI BLOG

więcej informacji

Warsztaty indywidualne

więcej informacji

PROMOCJA NA LEKCJE INDYWIDUALNE

więcej informacji